Suchej únor

V roce 2022 vypil průměrný Čech 143 litrů piva, téměř 20 litrů vína a 7 litrů lihovin, zjistil Český statistický úřad. Děsivá čísla, že? Ale ruku na srdce – máte vy sami přehled, kolik jste vypili za poslední rok?

Český statistický úřad pouze potvrdil znepokojující situaci, kterou všichni vnímáme v Česku – alkohol se bere jako běžná součást života. Česko patří ve spotřebě alkoholu spolu s Litvou a Moldavskem do evropské TOP trojky. Bohužel podle statistik se milión lidí u nás pohybuje za hranicí rizikového pití. Vysoké riziko závislosti pak hrozí až 19 % populace. Po alkoholu sáhne každý den sáhne 10 % lidí v Česku.

Pití alkoholu ohrožuje nejen náš zdravotní stav, soukromý a pracovní život. Konzumace alkoholu se projevuje i ve společnosti, zejména pak ve zdravotnictví a potažmo celém rozpočtu. Společenské náklady na alkohol (např. léčení závislostí či nemocí způsobených alkoholem) se pohybují kolem 56 miliard Kč ročně.

Spotřeba alkoholu na jednotlivce sice postupně klesá, nicméně v naší populaci žije pouze necelá třetina abstinentů nebo příležitostných konzumentů.

S tímto heslem startuje 12. ročník kampaně Suchej únor. Tato osvětová aktivita šíří myšlenku, že je normální nepít alkohol (nekouřit/nebrat drogy). Připojme se k výzvě také.

Suchej únor berou vážně nejen jednotlivci – kampaň podporují lékaři, terapeuti a adiktologové. Zapojují se také české celebrity, vyhlášené restaurace a bary, studenti nebo celé firmy, např. T-Mobile, VZP, Česká spořitelna nebo Albert.

Proč se letos zapojit?

  • Těšme se na lepší, kvalitnější spánek.
  • Čistá hlava a snazší vstávání vám lépe nastartuje den.
  • Nejde po Vánocích zhubnout? Kila půjdou snáz dolů.
  • Ušetříme. Na účtu zůstanou peníze na jiné zážitky.
  • Méně alkoholu povede k omezení jiných neřestí, např. kouření, fast food…
  • Čeká nás více energie a produktivity.

Suchej únor drželo v roce 2023 více než 900 tisíc lidí, z toho 53 % z nich zvolnilo s alkoholem i po konci února. Pojďme do toho také – možná to bude oči otevírající zkušenost. A pokud byste potřebovali pomoct, naši lékaři on-line jsou nonstop připraveni vám podat pomocnou ruku. Nejen na suché cestě.

https://www.ulekare.cz/clanek/potrebujete-suchej-unor-otestujte-se-jak-jste-na-tom-vy-a-alkohol-483965