OSPO trvá na dorovnání mezd zaměstnancům Aholdu ještě letos

„Již minulý týden jsme Aholdu poslali nejbližší možné termíny jednání,“ řekla předsedkyně OSPO Renáta Burianová. Dodala, že odborový svaz nikdy jednání záměrně neblokoval a rozhodně to není on, kdo ohrožuje sociální smír.

„Ráda bych připomněla, že jádrem našeho sporu je velmi významný rozdíl v přepočtech výše mezd provozních zaměstnanců pro letošní rok,“ doplnila. Vedení Aholdu tvrdí, že došlo k navýšení o 11,7 procenta. Naopak podle propočtů OSPO mzdy vzrostly pouze jednou, a to o 3 procenta od 1. března, další navýšení představovalo jen dorovnání mezd u dlouholetých zaměstnanců, kteří za stejnou práci pobírali nižší mzdu než nově příchozí pracovníci.

„Jsme přesvědčeni, že je zde stále prostor řešit rok 2016, a ne zaměstnance odbýt takzvaným vánočním překvapením ve výši 300 korun – v přepočtu 11 eur, za které nepořídíte ani večeři v restauraci, natož slavnostní vánoční tabuli,“ uvedla Renáta Burianová.

Ve výroční zprávě společnosti Ahold Delhaize, pod niž spadá česká pobočka Aholdu, je za loňský rok Česká republika uváděna jako tahoun regionu střední a východní Evropy. Provozní marže v ČR a v Řecku se v letošním třetím čtvrtletí zvýšila o 0,6 procentního bodu na 4,2 procenta. Zlepšení celé skupiny oproti loňskému roku bylo taženo právě Řeckem a ČR. Ve třetím čtvrtletí firmě celosvětově stoupl očištěný provozní zisk o 4,3 procenta na 513 milionů eur a tržby se zvýšily o 2,6 procenta na 14,5 miliardy eur.