Mzdy v českém řetězci Vesna se pohybují na hranici bídy

„V nedávné minulosti jsme řešili nízké mzdy a nedobré pracovní podmínky v nadnárodních obchodních řetězcích. Tam se nám už podařilo dosáhnout výrazného zlepšení. V současné době máme bohužel problém s ryze českou společností Vesna,“ uvedla předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

Management Vesny dlouhodobě odmítá jakékoliv zvýšení mezd, jejichž úroveň se pohybuje na hranici bídy. Prodavači dostávají pouze zaručenou mzdu, která letos činí 13 200 korun hrubého. „Vesna navíc v rozporu s dobrými mravy vyplácí svým lidem pouze minimální mzdu a do výše zaručené mzdy ji dorovnává formou pohyblivé složky mzdy,“ doplnila Renáta Burianová.

Přes veškerou snahu odborů o navýšení mezd ztroskotaly všechny pokusy o kolektivní vyjednávání, které se vedlo už od loňského podzimu. Tenkrát OSPO předložil managementu Vesny návrh na 10% navýšení základních mezd od 1. ledna letošního roku. To zaměstnavatel zcela odmítl, stejně jako další kompromisní návrhy. Nakonec selhala i jednání před zprostředkovatelem.

Akciová společnost Vesna, jejímž jediným akcionářem je Iva Motyčková Khomová, podniká v oblasti prodeje bytového textilu a po celé České republice zaměstnává ve více než 50 prodejnách bezmála 200 lidí.