NOVINKY OD 1.1.2022

🔴ZVÝŠENÍ ČISTÉ I MINIMÁLNÍ MZDY
Zvyšuje se totiž o tři tisíce základní sleva na poplatníka z 27 840 korun na 30 840 korun. Rodičům se navíc zvedne také daňové zvýhodnění na druhé dítě o téměř tři tisíce. Kromě toho od ledna poroste také minimální mzda na 16 200 korun hrubého měsíčně.
🟢ZVÝŠENÍ DŮCHODŮ
Důchodcům se od 1. ledna zvýší penze v průměru o 805 korun. Týká se to nejen těch starobních, ale také invalidních, vdovských a vdoveckých nebo sirotčích. Základní výměra vzroste o 350 korun.
🟣OTCOVSKÁ A DLOUHODOBÉ OŠETŘOVNÉ
Od 1. ledna bude otcovská dovolená delší. Místo jednoho týdne bude trvat 14 dnů. I nadále však otcovskou nepůjde přerušit a je nutné ji vyčerpat v celé délce. Změny nastanou také v případě dlouhodobého ošetřovaného, které bude dostupnější v případě poskytování péče o lidi v nevyléčitelném stavu.
🟡TŘETÍ DÁVKA PRO LIDI NAD 18 LET
Nově budou moci na třetí dávku očkování proti koronaviru všichni starší 18 let. Doba mezi druhou a třetí dávkou se jim tak zkrátí na pět měsíců. „Od 4. ledna budou očkovací centra na třetí dávku otevřena pro všechny nad 18 let,“ uvedl Vlastimil Válek (TOP 09).
🔵POVINNÉ TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH A FIRMÁCH
Od 17. ledna se má vrátit povinného testování ve firmách antigenními testy očkovaných i neočkovaných zaměstnanců. Testovat se lidé mají dvakrát týdně. Plošně se bude antigenními testy dvakrát týdně testovat také ve školách.