VIII. SJEZD ČMKOS

V Praze se konal sjezd největší odborové centrály v Česku, Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Dvě stovky odborářů z 31 svazů si zvolilo nové vedení na příští čtyři roky. Předsedou ČMKOS byl zvolen Josef Středula, místopředsedkyní Radka Sokolová a místopředsedou Vít Samek.

„Od 1. července 2017 do 30. června 2021 vzniklo 239 nových odborových organizací. Za čtyři roky vstoupilo do odborů 54 578 nových členů, za poslední rok to bylo 10 550. Je to násobek počtu členů mnoha politických stran, které jsou v Parlamentu ČR,“ řekl Středula.

Podle něj k úspěchům odborů minulých let patří například zrušení karenční doby, prosazení kurzarbeitu, zařazení poškození bederní páteře mezi nemoci z povolání či vyšší výdělky ve firmách s kolektivním vyjednáváním.

Na sjezd přijel šéf Senátu Miloš Vystrčil. Vládu zastupovali vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dorazit měli i ministři financí Zbyněk Stanjura a dopravy Martin Kupka (oba ODS). V sále byl i šéf opozičního ANO Andrej Babiš a předseda mimosněmovní ČSSD Michal Šmarda. Dále přijali pozvání: viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj, zástupkyně generálního tajemníka EOK Ester Lynch, prezident slovenské Konfederace odborových svazů Marián Magdoško, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner, předseda Asociace samostatných odborů ČR Bohumil Dufek, představitelé obou velkých centrál polských odborů a zástupci německých odborů z Bavorska a ze Saska. Sjezdu se zúčastnil také bývalý předseda ČMKOS (v letech 2002 až 2010) a bývalý předseda Senátu Milan Štěch.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje kvůli vysoké inflaci mimořádné navýšení minimální mzdy od července. Žádá zvednutí nejnižšího výdělku o 2000 korun na 18 200 korun.

Výši minimální mzdy upravuje vláda ve svém nařízení. Podle dřívějších údajů ministerstva práce nejnižší výdělek pobírá asi 139 000 lidí. Částka se zvyšovala naposledy v lednu. Vzrostla o tisícikorunu na 16 200 korun. S nejnižším výdělkem se zvedá i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi výších podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, tedy do 32 400 korun.

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/711002/odbory-dal-povede-stredula-na-volbu-dorazil-babis-i-vystrcil-v-sobotu-vystoupi-zeman.html