SOUD VERSUS ALZA

 

Po nabytí účinnosti zákona č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě některé internetové společnosti jako výdejny již objednaného zboží deklarovaly, že se tímto zákonem řídit nebudou, neboť v jejich provozovnách se zboží neprodává, ale pouze vydává.

Jednalo se především o společnost Alza, které Česká obchodní inspekce uložila pokutu za to, že měla svoji provozovnu otevřenou o vánočních svátcích. Společnost Alza se proti pokutě odvolala. V současné době v této věci vydal Nejvyšší správní soud rozsudek, ve kterém bohužel odvolání vyhověl. Přistoupil na argumentaci společnosti, že objednání zboží online přímo na pobočce a jeho následné vyzvednutí nespadá pod zákaz prodeje o svátcích.

Rozsudek soudu Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb samozřejmě respektuje, nicméně ho považuje za nelogické rozhodnutí, které bude sloužit jako návod pro ostatní e-shopy. UZO nevidí rozdíl mezi prodejem v klasickém obchodě a e-shopu, v jehož prostorách si nejprve zboží objednáte a za několik minut zaplatíte a vyzvednete.

Tento postup jde proti smyslu  výše uvedeného zákona o prodejní době v maloobchodě, jehož účelem je především odpočinek zaměstnanců po dobu vybraných státních svátků.