Co je a co není nemoc z povolání?
Nemoc z povolání je taková nemoc, která vznikla nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů, přičemž ale musela vzniknout za podmínek, které jsou uvedeny v seznamu nemocí z povolání. Mezi nemoci z povolání se také řadí akutní otrava, která vznikla působením chemických látek.
Nemoc z povolání může mít charakter trvalý (chronický) nebo jen dočasný
Aby tedy mohlo být onemocnění uznáno jako nemoc z povolání, jsou nutné tyto podmínky:
Nemoc musí být uvedena v seznamu nemocí z povolání. Pokud se v seznamu nenachází, nebude uznána a nelze očekávat odškodnění
Nemoc musí mít určitý stupeň závažnosti a musí být prokazatelné, že postižená osoba pracovala v prostředí a podmínkách, které evidentně onemocnění zapříčinily. Zda tomu tak je posuzuje příslušná Krajská hygienická stanice
Nemoc musí mít jasnou souvislost mezi utrpěnou škodou a posuzovaným jednáním
Kdo posuzuje, zda se jedná o nemoc z povolání?
Toto nemá zásadně právo posuzovat zaměstnavatel, ale pouze zdravotnické zařízení, které je poskytovatelem pracovně- lékařských služeb u zaměstnavatele, Klinika pracovního lékařství a příslušná Krajská hygienická stanice. Dle níže uvedeného postupu.
Jaký je postup při posuzování nemocí z povolání? Následuje lékařsko – administrativní proces (zpravidla má 5 částí):
1. Pokud má zaměstnanec podezření, že by se u něho mohlo jednat o nemoc z povolání, navštíví lékaře u poskytovatele pracovně lékařských služeb, s kterým má zaměstnavatel uzavřenu smlouvu.
2. Při potvrzení podezření na nemoc z povolání se dále vyjadřuje příslušná Klinika pracovního lékařství., Pokud i ta potvrdí, že se opravdu jedná o nemoc z povolání, následuje bod 3.
3. Dále přichází na řadu Krajská hygienická stanice, která prověří podmínky na pracovišti, zda je možné, aby tam prověřovaná nemoc z povolání mohla vzniknout. Toto prověření se děje za součinnosti zaměstnavatele i postiženého zaměstnance.
4. Následně podá Klinice pracovního lékařství výsledek šetření a tato definitivně uzná či neuzná nemoc z povolání.
Když s výsledkem zaměstnanec nesouhlasí, může do deseti dnů od obdržení posudku podat Klinice pracovního lékařství, která posudek vydala, návrh na jeho přezkoumání – stejnou možnost má i zaměstnavatel.
Pokud středisko názor na věc nezmění, musí předat podnět nadřízenému správnímu orgánu – Krajskému úřadu. Ten buď původní lékařský posudek potvrdí, nebo když návrh na přezkoumání shledá jako opodstatněný, původní posudek zruší a uloží středisku, aby stav posoudilo znovu.
5. Při uznání nemoci z povolání následuje její odškodňování za součinnosti zaměstnavatele prostřednictvím jeho úrazové pojišťovny (Česká pojišťovna nebo Kooperativa)
Jaký je tedy nárok při odškodnění nemoci z povolání?
Je to dorovnání rozdílu mezi příjmem před nemocí a po jejím vypuknutí. Po celou dobu pracovní neschopnosti se doplácí rozdíl mezi nemocenskou a dřívějším průměrným platem.
Totéž platí, i když zaměstnanec skončí v invalidním důchodu nebo když se sice částečně uzdraví, ale původní práci už vykonávat nesmí nebo nezvládne – neboli vydělává kvůli prodělané nemoci z povolání míň než dřív. Zaměstnavatel příjmy musí dorovnat na dřívější průměrný výdělek. Dále je také nárok na náhradu léčebných výloh, které nezaplatila zdravotní pojišťovna postiženého.
A poslední položkou je náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění. Poskytuje se jednorázově. Bolest je zde chápána jako jakékoli duševní či tělesné strádání způsobené nemocí z povolání. Výše odškodnění se určuje podle počtu bodů stanovených lékařským posudkem, který vydá Klinika pracovního lékařství. Vydává se ve chvíli, kdy je zdravotní stav považován za ustálený.
Finanční náhrada za jeden bod dělá Kč 250,-. Jednotlivé orgány – Kliniky pracovního lékařství a Krajské hygienické stanice jsou k dohledání podle územní příslušnosti postiženého.
Nejčastější ohrožení nemocí z povolání v obchodě
Cítíte mravenčení, brnění a pálení v jedné nebo v obou rukách? Zhoršuje se Vám citlivost prstů a cítíte bolesti v zápěstí? To mohou být příznaky jedné z nejčastějších nemocí z povolání, které se vyskytují v obchodních organizacích. – karpální tunel (KT)
Syndrom karpálního tunelu je jedním z nejběžnějších postižení nervů horních končetin. Ohroženy jsou především ženy ve středním věku.
Karpální tunel je průchod z předloktí do dlaně ohraničený karpálními kostmi a vazivovými pruhy. Tímto tunelem procházejí některé nervy, cévy a šlachy. Pokud dojde v této úžině k útlaku nervu, vzniká velmi bolestivý stav zvaný syndrom KT.
Nejčastější je chronická forma, kdy příznaky mohou přetrvávat měsíce až roky. Jednou z možných příčin syndromu karpálního tunelu je nadměrná, dlouhodobá a jednostranná zátěž drobných svalů ruky a předloktí. K té dochází například při psaní na klávesnici, práci s nářadím či manipulaci s materiálem. – práce typické pro činnost obchodních organizací.
Pro uznání KT jako nemoci z povolání, platí výše uvedený postup.